A védett terület fontos értékét képviselik a kaszálóként használt kiszáradó kékperjés láprétek. Típusos állományai kis kiterjedésűek, mozaikszerűen jelennek meg, mert az elmúlt évtizedekben a terület erőteljesen kiszáradt. A jobb vízellátottságú helyeket zsombékosok uralják. A talaj májusban még tocsogós, de júniusra már kiszáradt, a víz visszatartásával kedvező feltételeket tudunk teremteni a kékperjés lápréteknek is. A rét uralkodó faja a kékperje (Molinia arundinacea) mellett jellemző a közepes rezgőfű (Briza nedia). A réten tavasztól őszig színes virágú növények pompáznak.
Fontos, hogy a kaszálás időbeli korlátozásával, a kaszálatlan területek fenntartásával és a taposás szabályozásával biztosítsuk a ritka, védett fajok terméshozását, magérlelését.
Májustól nyílnak a szemet gyönyörködtető orchideák. A rét virágpompájában nyáron, sőt ősszel is érdemes gyönyörködnünk.A vitézkosbor (Orchis militaris) virágzatában minden egyes virág alakja egy-egy kis emberkére hasonlít. Jobb vízellátottságú években május végén jelenhet meg a poloskaszagú sisakoskosbor (Orchis coriophora, júniustól pedig a mocsári nőszőfüvet (Epipactis palustris) láthatjuk teljes pompájában.A hússzínű ujjaskosbor (Dactylorhiza incarnata) a láp ritka, védett orchideája. Nemzettségnevét gyökérgumója ujjszerűen osztott alakjáról kapta. A kúszó gyöktörzsével telepet alkotó szibériai nőszirom (Iris sibirica) nemzettség nevét sziromszerű bibéiről kapta.Az akár 90 cm-re is megnövő buglyos szegfű (Dianthus superbus) sallangos virágait júniustól augusztusig csodálhatjuk.
A tárnicsfélék rokonsági körébe tartozó, egyéves kései gyíkpohár (Blackstonia acuminata) július-augusztusaban virágzik.A kornistárnics (Gentiana pneumonanthe) nyár közepétől szeptemberig hozza enciánkék virágait. Az őszi vérfű (Sanguisorba officinalis) apró karmazsinvörös virágai a hosszú vékony szár végén fejecskébe tömörülnek. Egyúttal a vérfű hangyaboglárka. (Maculinea teleius) tápnövénye. A többi hangyaboglárkához hasonlóan életmódja nem csupán ehhez növényhez, hanem a hangyák jelenlétéhez is kötődik. Lárváját hangyagazdák a bolyba szállítják és nevelik fel. Cserébe a fejlődő hernyó cukros váladékkal látja el őket. Az átalakult lepkék repülési időszaka júliustól augusztusig tart.
A nagy tűzlepke (Lycaena dispar) - melynek két nemzedékét is megfigyelhetjük, május-júniusban és július-augusztusban - hernyója a nedves, mocsaras területek vadsóska fajain táplálkozik.
A mocsár lakója rézsikló (Coronella austriaca )is. Hátán kettős, sötétbarna foltsor, húzódik végig, ami néha cikkcakk vonalban fut,ezért gyakran összetévesztik a rákosi viperával, mely ezen a területen nem fordul elő. A felnőtt egyedek főleg gyíkokral, a fiatalok ízeltlábúakra vadásznak.
Tudta-e,
hogy ezen az élőhelyen több olyan különös életmódú orchidea találja meg életfeltételeit, amelyek csak gombafajokkal szövetkezve képesek a vízben oldott tápanyagokat felszívni?
|