Aki járt mostanában a tiszaalpári Nagy-tó környékén, az bizonyára észrevette, hogy jelentős munkálatok folynak a területen. Ősz óta zajlik ugyanis a madarak százainak otthont adó vizes élőhely helyreállítása, melynek most már látható eredményei vannak.
Az élőhely-rekonstrukció kivitelezése jelenleg 50%-os készültségben van. Felújítottuk a vízrendszer működésének kulcsát jelentő zsilipet, így a jövőben a holtág felőli vízpótlás és vízleeresztés szabályozottan történhet. A holtág és a Nagy-tó közötti közvetlen kapcsolatot biztosító csatorna felújítása befejeződött.
A kotrási munkákat négy munkagép látja el, melyek az iszapos, süppedékeny talajfelszínen is jól tudnak közlekedni nagy felületű lánctalpaiknak köszönhetően. A hosszú gémkinyúlású kotrók nagy távolságból képesek az eltávolítandó mederanyagot felmarkolni és átrakni, míg a lánctalpas földtolók nagymennyiségű földanyagot tudnak egyszerre, kis távolságon belül mozgatni.
A Nagy-tó kotrásával kinyert anyagból költőszigetet építünk az itt fészkelő madárfajok számára.
További eredmény, hogy a tőzegbánya tó félszigeteinek rekonstrukciója is elkészült. A partvédelem céljából beépített, ám környezetszennyező gumiabroncsokat elszállítottuk.

Elkészült a tőzegbányató és a Nagy-tó összeköttetését jelentő csatorna építése is. A csatorna összefolyásainál elhelyezett áteresz biztosítja az átjárást a víznek és a halaknak a két tó között.
A munkálatok 2017 februárjáig folynak a területen, amikor azt az időjárás megengedi. A tavaszi és nyári időszakban az itt fészkelő madarak veszik birtokba a területet, így a megkezdett földmunkákat a költési időszakot követően, 2017 őszén lehet majd folytatni.

|